Terapeuci zajmujący się ciałem człowieka dobrze wiedzą, że ból w lędźwiach czy sztywność karku mogą mieć swój początek ze stóp. Dlatego trzeba je dobrze rozumieć i dbać o nie. Przede wszystkim warto pamiętać, że ta część naszego ciała służy do stania i chodzenia, a nie do tego, aby sprostać jakimś estetycznym kanonom czy ekstrawagancjom.
Stopa ma trzy główne (najbardziej obciążone) punkty podparcia i dwa podbicia: podłużne i poprzeczne. Jeśli ze względu na słabość podbicia stopy są zmuszone opierać się o ziemię także w innych miejscach, to szybko pojawią się tam głębokie i bolesne deformacje.
Troszczmy się więc o właściwe uformowanie podbicia stóp naszych dzieci, nie spieszmy się ze stawianiem ich na nogi. Pozwólmy im długo raczkować. Wzmocnią sobie dzięki temu rączki, barki, biodra, kręgosłup i mięśnie karku a to dobry wstęp do przyjmowania postawy pionowej. Przede wszystkim warto pozwalać dziecku biegać jak najczęściej na bosaka. Chodzenie boso szczególnie po urozmaiconych powierzchniach i naturalnym terenie wymusza właściwe używanie stopy.
Podiatra William Rossi twierdził, że
„naturalny chód jest biomechanicznie niemożliwy do osiągnięcia dla jakiejkolwiek osoby noszący buty”
Niestety w naszej społeczności chodzenie boso na co dzień raczej nie wchodzi w grę, ale wybierajmy chociaż obuwie jak najlepiej dopasowane do stóp, zgodnie z zasadą:
obuwie jest dla stóp, a nie stopy dla obuwia.
zobacz pozostałe wpisy: