Zabiegi

(Kliknij na zabieg aby przeczytać jego opis)

Usuwanie modzeli

Modzele tworzą się zazwyczaj na stronie podeszwowej stopy na wyniosłościach kostnych (najczęściej na głowach kości śródstopia i pięty, czasem na paluchu). Są to miejsca nadmiernego rogowacenia naskórka. Zazwyczaj mają kształt okrągły lub owalny. Tworzą się w skutek cyklicznego i długotrwałego ucisku stopy, który powoduje przekrwienie w tych miejscach, przez co produkcja komórek jest zwiększona, a naskórek (przez ciągły ucisk) nie może się złuszczyć, narasta. Modzel może być bolesny gdy posiada rdzeń, który uciska nerwy lub gdy jest dość gruby i powoduje dyskomfort uciskając okoliczne tkanki.

Aby zapobiegać powstawaniu modzeli lub zahamować ich rozwój należy:

 • unikać butów na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami
 • kupować buty z odpowiednio grubą gumową podeszwą amortyzującą wstrząsy
 • możliwie często w ciągu dnia zmieniać obuwie (aby stopy oddychały i nie „kisiły” się przez cały dzień w jednych butach)
 • używać wkładki, które odciążą stopę
 • utrzymywać skórę stóp w odpowiedniej wilgotności
 • korzystać z zabiegów pedicure, aby zmniejszyć zrogowaciałą warstwę modzeli

modzel

Rekonstrukcja płytki paznokcia

Polega na nałożeniu kilku warstw światłoutwardzalnej masy na wcześniej przygotowaną płytkę paznokcia. Masa posiada właściwości przeciwgrzybicze, dzięki temu zabieg często wykonuje się na paznokciach zagrzybionych, gdzie po usunięciu mas rogowych zabezpieczamy paznokieć przed uszkodzeniem czy wrastaniem w wały paznokciowe. Rekonstrukcja płytki paznokciowej może być również stosowana jako zabieg typowo pielęgnacyjny, w przypadku np. utraty części paznokcia.

rekonkstrukcja 01 rekonkstrukcja 02 rekonkstrukcja 03 rekonkstrukcja 04 rekonkstrukcja 05

Pękające pięty

Skóra pięt przestaje być spójna, powstają wówczas małe pęknięcia jak również głębokie rozpadliny, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Rany na pięcie są bardzo bolesne, niekiedy krwawią. Mogą uniemożliwiać poruszanie się, a na pewno znacznie je utrudnić.
Podczas pedicure medycznego stosuje się odpowiednie techniki i preparaty lecznicze mające na celu zlikwidowanie powstałych ran oraz zapobieganie powstawaniu kolejnych. Często kuracja i 100% poprawa wymaga kilku wizyt, jednak już po pierwszej widać ogromne zmiany, ulgę w bólu i poprawę estetyki pięt. Osobom u których wystąpiła taka dolegliwość zleca się regularną obserwację i wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym.

pekajace piety pekajace piety

Przyczyną powstawania tej dolegliwości są:

 • nadwaga
 • źle dobrane obuwie (zbyt twarde, ze sztucznych materiałów)
 • suchość skóry
 • zbyt głębokie usuwanie naskórka podczas pedicure kosmetycznego
 • choroby dermatologiczne, np. rogowiec, łuszczyca

Odciski

Odcisk powstaje na skutek długotrwałego ucisku na daną część stopy. Uciskane miejsce „broni się” przed uciskiem i skóra w tym miejscu staje się coraz grubsza, może powstać też bolesny rdzeń wnikający w głąb skóry dodatkowo zwiększając bolesność odcisku. Odciski najczęściej pojawiają się na palcach stóp i przodostopiu, ale można je spotkać również na pozostałych częściach stopy, nawet w wale paznokciowym czy pod płytką paznokcia.
Usuwanie odcisku nie zawsze jest możliwe podczas jednej wizyty, szczególnie jeśli występuje rdzeń, należy go usuwać stopniowo. Podczas zabiegu używane są środki miejscowo zmiękczające naskórek, skalpel i dłuto podologiczne, odpowiednio dobrane frezy a na koniec opatrunki i odciążenia. Profilaktycznie należy zakładać odpowiednie ortezy z gotowych modeli lub wykonane przez podologa indywidualnie.

odcisk 01 odcisk 02

Wrastający paznokieć

U większości społeczeństwa hasło „wrastający paznokieć” od razu kojarzy się z chirurgiem, który proponuje całościowe lub częściowe (klinowe) usunięcie paznokcia, niekiedy wraz z usunięciem macierzy (miejsce wzrostu paznokcia). Niestety taki zabieg jest bolesny, powrót do pełnej sprawności wymaga czasu i cierpliwości a wygląd tego paznokcia pozostawia wiele do życzenia. Na dodatek nawroty tej dolegliwości występują u 70% chorych.
Podologia jest wspaniałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych, dysponuje wieloma technikami umożliwiającymi powrót paznokcia na właściwie tory. Najczęściej stosuje się klamry ortonyksyjne (plastikowe, metalowe, druciane) które po założeniu „ciągną” paznokieć we właściwą stronę. Już po pierwszym zabiegu klient odczuwa znaczną ulgę w bólu, założoną klamrę należy kontrolować co jakiś czas, w razie potrzeby podolog koryguje naciąg klamry, lub zakłada nową. Jeśli paznokieć nie wrasta mocno w wał paznokciowy stosuje się tamponadę lub rurki sulci protektor zabezpieczające wał przed podrażnieniem przez paznokieć.

wrastajacy_paznokiec 01 wrastajacy_paznokiec 02 wrastajacy_paznokiec 03

Jak zapobiegać?

 • unikaj ciasnego obuwia, szczególnie zwężającego się w palcach
 • prawidłowo obcinaj paznokcie: powinny być obcięte prosto, nie za krótko, bez ostrych zakończeń
 • gdy zauważysz pierwsze dolegliwości od razu udaj się do podologa- profilaktyka zawsze będzie tańsza i mniej bolesna niż leczenie.

Halluks (paluch koślawy)

Halluks to złożone zniekształcenie przodostopia. Paluch ulega bocznemu odchyleniu, I kość śródstopia ustawiona jest szpotawo, a głowa tej kości wysuwa się przyśrodkowo. Może pojawić się obrzęk i stan zapalny, paluch może zachodzić na drugi a czasem nawet na trzeci palec stopy. Zniekształcenie to występuje znacznie częściej u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowo- torebkowym stopy.

haluks 01 haluks 02 haluks 03 haluks 04

Przyczyny powstawania:

 • czynnik genetyczny (szczególnie w linii żeńskiej np. matka - córka)
 • noszenie obuwia zbyt wąskiego, na wysokim obcasie - ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony
 • przeciążenie stóp – praca stojąca
 • znaczne płaskostopie
 • nadwaga
 • ciąża (okresowe zwiększenie masy ciała)

Leczenie

Przede wszystkim należy wyeliminować możliwe przyczyny powstawania (np. zmienić obuwie na takie z niskim obcasem, szerokim noskiem i miękką podeszwą). We wczesnym stadium deformacji możliwe jest zahamowanie lub opóźnienie pogłębiania się schorzenia. W tym celu stosuje się indywidualnie dobrane wkładki zapobiegające powstawaniu płaskostopia poprzecznego, ortezy, aparaty korygujące wykrzywienie palucha np. popularny aparat „Marcin”czy „Hallufix”. Należy pamiętać, iż takie zabiegi nie leczą halluksów, a jedynie zapobiegają pogłębianiu się deformacji. W profilaktyce palucha koślawego nie wolno zapominać o ćwiczeniach. Odpowiednio dobrany trening skupiający się na wzmacnianiu mięśni stóp pomaga utrzymać stawy w fizjologicznym położeniu.

Niestety osoby dotknięte tym problemem najczęściej zgłaszają się do specjalisty zbyt późno. W zaawansowanym stadium, gdzie występuje duża bolesność i zmiany biomechaniki stopy znacznie pogarszające jakość chodu lub nawet uniemożliwiające poruszanie się, metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, który koryguje ustawienie kości palucha i śródstopia. Należy jednak pamiętać, że stopa jest bardzo skomplikowanym narządem i ingerencja chirurga powinna być ostatecznością. Przez zabiegiem chirurgicznym upewnijmy się, że wykorzystane zostały wszystkie metody nieoperacyjne mające za zadanie poprawić komfort życia osób z paluchem koślawym.

Stopa cukrzycowa

Jednym z zagrożeń u chorych na cukrzycę jest wystąpienie zmian w obrębie kończyny dolnej, określanych jako zespół stopy cukrzycowej lub syndrom stopy cukrzycowej. Występuje on u 20% osób leczonych szpitalnie z powodu cukrzycy i jest przyczyną 50% wszystkich amputacji kończyn wykonanych na oddziałach chirurgicznych, z pominięciem przyczyn urazowych.

Chorzy na cukrzycę narażeni są na występowanie patologicznych zmian dotyczących unerwienia i unaczynienia kończyn dolnych.
Zmiany w unerwieniu (neuropatyczna stopa cukrzycowa) powodują zaburzenia czucia (zmniejszenie lub utratę czucia bólu, temperatury, dotyku, wibracji) oraz zaburzenia ruchu (upośledzenie napięcia mięśni, zaniki mięśniowe). Zaburzenia w unaczynieniu (niedokrwienna stopa cukrzycowa) powodują nasilenie miażdżycy tętnic, stwardnienie i niedrożność tętnic i tętniczek, stopa chorego przybiera sine zabarwienie, występują zgorzele lub martwica. Ze względu na patologiczne zmiany w unerwieniu i unaczynieniu nawet najmniejsze skaleczenie może prowadzić do powstania przewlekłej (chronicznej) rany, co może doprowadzić nawet do amputacji stopy. Podczas pedicure medycznego podolog prawidłowo i z należytą ostrożnością zaopiekuje się stopami osób chorych na cukrzycę, usunie wszelkie zgrubienia naskórka i skróci paznokcie, co pozwoli utrzymać prawidłową higienę. Chory na cukrzycę powinien przede wszystkim skupić się na profilaktyce.

Zasady pielęgnacji stóp dla osób z cukrzycą:

 • codziennie przed kąpielą oglądaj swoje stopy, gdy tylko coś Cię zaniepokoi od razu zgłoś się do specjalisty podologa
 • myj stopy w letniej wodzie z mydłem (zmierz temperaturę wody, powinna wynosić 37oC)
 • twoje stopy zawsze powinny być czyste i suche, szczególnie przestrzenie między palcami
 • do pielęgnacji stóp nie używaj żadnych ostrych przyborów ani drażniących środków chemicznych
 • do skracania paznokci używaj tylko pilnika, paznokcie zawsze piłuj na prosto
 • skarpetki powinny być bawełniane z bezuciskowym ściągaczem
 • nigdy nie chodź na boso, nawet w domu
 • należy zwrócić szczególną uwagę na obuwie: powinno być miękkie, wygodne, dobrze dopasowane do stopy (ani za duże ani za małe), pozbawione drażniących elementów
 • przed każdym założeniem butów należy sprawdzić ich wnętrze aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń

Suchość skóry stóp

Sucha skóra z reguły jest szorstka, swędzi, piecze, łuszczy się. W wyniku tego mogą powstawać bolesne pęknięcia na pięcie, a w skrajnych przypadkach mogą tworzyć się rozpadliny przenikające w głąb skóry, pozostawiając wolną drogę dla mikroorganizmów.

Przyczyny:

 • zaburzenia układu krwionośnego
 • u kobiet zmiany związane z gospodarką hormonalną
 • brak właściwej pielęgnacji
 • czynniki zewnętrzne (wysoka temperatura, suchość powietrza, drażniące substancje chemiczne)
 • starszy wiek
 • brak witamin, szczególnie witaminy A
 • inne choroby ustrojowe

Jak zapobiegać?

 • noś wygodne obuwie, oddychające
 • unikaj syntetycznych skarpet, najlepsze będą bawełniane
 • dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu
 • dbaj o dietę bogatą w witaminę A
 • w domowej pielęgnacji używaj odpowiednio dobranych kremów i maści
 • pamiętaj, że pumeks nie jest dobrym rozwiązaniem (zbiera się tam mnóstwo drobnoustrojów), zamiast tego używaj tarki do stóp

Nadpotliwość stóp

Pocące się stopy to problem wstydliwy i uciążliwy. Nadpotlowość może być objawem wielu chorób ustrojowych np. zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, otyłości, chorób neurologicznych. Wzmożone wydzielanie potu związane jest również ze stresem czy dużym wysiłkiem fizycznym. Nadpotliwość to nie tylko defekt kosmetyczny. Należy pamiętać, iż mokre i cieple środowisko to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Podolog po dokładnym wywiadzie z klientem pomoże ocenić jaka jest przyczyna wystąpienia nadpotliwości i jeśli to konieczne skieruje klienta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Podczas specjalistycznego pedicure podolog zastosuje kąpiel z olejkiem z drzewa herbacianego, szałwii lub rozmarynu, która działa odświeżająco i antybakteryjnie. Przy pomocy odpowiednich frezów zostaną usunięte zrogowacenia i maceracje naskórka a na koniec zabiegu zostanie nałożony odpowiedni preparat dedykowany stopom nadpotliwym (krem, lotion, spray deodorujący).

Jak zapobiegać nadpotliwości stóp?

 • unikaj obuwia gumowego i ze sztucznych materiałów
 • twoje buty powinny być wykonane z naturalnej skóry, powinny być przewiewne
 • zmieniaj obuwie tak często w ciągu dnia jak tylko jest to możliwe
 • dbaj o higienę stóp, stosuj odpowiednie preparaty deodorujące
 • noś bawełniane skarpetki (mogą też być z jonami srebra)

Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp objawia się łuszczeniem naskórka, świądem, zaczerwieniem, mogą też pojawiać się drobne pęcherzyki. Grzybica paznokci powoduje, że paznokieć traci swój naturalny różowy kolor, staje się nierówny, niekiedy zgrubiały i kruchy.

grzybica 01 grzybica 02

Jak leczyć?

O sposobie leczenia grzybicy decyduje lekarz. Łagodniejsze odmiany grzybicy leczy się zewnętrznie, miejscowo stosując maści, żele lub spraye przeciwgrzybicze. Bardziej zaawansowane zmiany należy wspomóc terapią doustną. Należy pamiętać, iż leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, trwającym od kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy. Aby terapia przyniosła pożądany efekt niezbędna jest cierpliwość pacjenta i ogromna dbałość o higienę. Niezbędna jest również zmiana obuwia. Podczas pedicure medycznego podolog pomaga nadać kształt przerośniętym i kruchym paznokciom, usuwa zgrubienia naskórka i pomaga dbać o higienę, zapobiegając rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów.

Jak zapobiegać?

 • noś wygodne, przewiewne obuwie
 • codziennie zmieniaj skarpetki (powinny być bawełniane, nie za ciasne)
 • po codziennym myciu stóp dokładnie osusz je czystym ręcznikiem. Pamiętaj o przestrzeniach między palcami – tam zawsze powinno być sucho
 • nie pożyczaj nikomu ani od nikogo obuwia (nawet kapci u cioci)
 • nie chodź boso w publicznych miejscach; na basenie zawsze poruszaj się w swoich klapkach
 • eliminuj nadpotliwość stóp
 • w razie potrzeby stosuj spray przeciwgrzybiczy
 • możesz również dezynfekować obuwie
 • pamiętaj o systematycznej wymianie wkładek do butów- pomoże to utrzymać prawidłową higienę obuwia

Nowość! Akupresura stóp

akupresura 01Stopy są jak lustro naszego organizmu. Znajdują się na nich tzw. biologicznie aktywne punkty, związane z poszczególnymi organami i układami w naszym ciele. W środowisku pierwotnym chodząc na boso po nierównym gruncie człowiek miał naturalną stymulację tych miejsc i pozostawał długo aktywny. Jednak rozwój cywilizacji sprawił, że poruszamy się po twardym i równym podłożu w uciskającym obuwiu. To utrwala zaburzenia powstające w całym ciele w procesie życia. Stopa traci swoją giętkość i możliwości amortyzacyjne, narażając kręgosłup na dodatkowe obciążenie.

UWOLNIJ STOPY ROZPROSTUJ SKRZYDŁA

Miękka i elastyczna stopa dodaje lekkości poruszaniu się i niesie ulgę dla kręgosłupa. Zrównoważenie ułożenia kości stopy wpływa na postawę całego ciała. Akupresura stóp - to specyficzna metoda leczenia, polegająca na masowaniu receptorów stopy. Wszechstronny wpływ akupresury na organizm sprawia, że można ją stosować z powodzeniem w bardzo wielu dolegliwościach.
Fachowy masaż stóp:

 • usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego
 • uaktywnia wewnętrzne siły organizmu i wspiera procesy samoregeneracji
 • jest doskonałym sposobem na odprężenie ciała i ducha
 • łagodzi stany zmęczenia, depresji i bezsenności
 • działa relaksująco i odmładzająco na cały organizm
 • poprawia ogólną kondycję fizyczną
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • usprawnia przemianę materii

Przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z lekarzem przy takich stanach zdrowia jak:

 • daleko posunięte wyniszczenie organizmu, odwapnienie kości i stawów, zrzeszotowienie kości
 • przewlekłe choroby w stadium zaostrzenia
 • ostre choroby zakaźne i infekcyjne różnorodnej etiologii z gorączką
 • choroba zakrzepowa, ostry stan zapalny żył i węzłów chłonnych
 • choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, rozrusznik serca
 • po przeszczepach, implantach; po operacjach chirurgicznych (do 3ch miesięcy)
 • nowotwory
 • ciąża
dyplom akupresura 02 dyplom akupresura 03 dyplom akupresura 04